Easy HDR

Neviena fotokamera nav spējīga attēlot to spilgtumu līmeņu daudzumu, kuru ir spējīga uztvert cilvēka redze. Un, gadījumā, ja jāfotogrāfē sižets ar lielu dinamisko diapazonu, kaut kas kadrā noteikti nesanāks: vai nu ēnas būs nepilnīgi eksponētas, vai arī gaismas būs pārgaismotas. Abos gadījumos būs zaudēta detalizācija.

exposure

Lai risinātu šo problēmu, fotogrāfi ir izgudrojuši dažādas metodes: sākot ar ēnu izgaismošanu izmantojot visvisādus gaismas avotus un reflektorus un beidzot ar speciālām fotofilmu attīstīšanas metodēm. Digitālajā fotogrāfijā šo problēmu mēģina atrisināt izmantojot HDR failus. Doma gaužām vienkārša – noliekam kameru uz statīva un ar dažādām ekspozīcijām uztaisām 3..15 vai vairāk kadru, kurus visus apvienojam vienā HDR [High Dynamic Range] failā tā, lai visi iespējamie apgaismojuma līmeņi tajā būtu ietverti. Varam iegūt kadru, kurā katram pikselim būs atvēlētas 4 294 967 296 (32 bit) spilgtuma vērtības.
Bet problēma ir citur – kaut arī tādu kadru iegūt ir samērā vienkārši, to, izrādās, nav kur likt, jo tas nav apskatāms. Datora monitors spēj operēt tikai ar 256 spilgtuma līmeņiem (8 bit), apmēram tik pat daudz spēj izdrukāt printeris. Un galvenā problēma šeit ir HDR kadra pārveidošana par normālu (skatāmu) digitālo attēlu. Photoshop terminoloģijā: HDR file mapping.

Pārveidošana nav triviāls process un nevar tikt veikta automātiski, jo algoritmu ir vairāki, katram no HDR failiem ir vajadzīga individuāla pieeja un lai iegūtu tiešām labu rezultātu nepieciešama patiesi smalka regulēšana un apstrāde.
Mana pieredze rāda, ka ar HDR var “izvilkt” ļoti kontrastainus sižetus, it sevišķi makrofotogrāfijā, tāpat arī HDR reizēm dod labus rezultātus melnbaltajā fotogrāfijā. Bet man galīgi nesaprotama ir dažu fotogrāfu vēlēšanās taisīt “augsto mākslu” no HDR – bildes ar neprātīgām krāsām, oreoliem u.c. atribūtiku, kas pēc dažu šo fotogrāfu terminoloģijas bildei “piedodot dramatismu”.
Tādus piemērus var atrast vairumā, piemēram, šeit.

Tieši tāpat kā visiem Photoshop efektiem, arī HDR kvaltātes kritērijs ir viens – ja fotogrāfijā var redzēt, ka tas ir HDR, tad fotogrāfija ir brāķis. Un neraugoties uz to, tomēr daudziem fotogrāfiem šādas bildes patīk un viņi smagi strādā, lai šādus kadrus iegūtu.

Gribētos piedāvāt vienkāršāku metodi kā iegūt tos pašus efektus daudz vienkāršākā veidā, no vienas “normālas” fotogrāfijas.

no_HDR

Vienīgais instruments, kas mums būs nepieciešams šim nolūkam ir Shadows/Highlights.

Shadows Amount, Highlights Amount, Color Correction un Midtone contrast regulatorus aizgriežam līdz galam: 100%. Un operējot ar Tonal Width un Radius abos diapazonos, gaismās un ēnās, panākam vajadzīgo psihodēlisko efektu.

shadows_highlights

Tādā veidā var apstrādāt jebkuru fotogrāfiju, nav vajadzīgs statīvs, daudzās ekspozīcijas, bilžu savietošana, spēcīgs procesors daudzu lielu failu apstrādei utt. Bet rezultāts ir tikpat briesmīgs. 🙂

pseudoHDR

Andris

Advertisements

8 responses to “Easy HDR

 1. kaut ka par isu. par so temu tacu varetu uzrakstit vairak!

 2. Par šo tēmu vairāk laikam nav ko rakstīt – tur viss ir izrunāts.
  Bet, par HDR, kā tādu – tas blogam varētu būt drusku tā kā par smagu.

  Andris

 3. Totāli nevaru izturēt tos lētos HDR attēlus, kuri tagad visur ir. Es saprotu, ka digitālā pasaule tiecas pēc tā, kas tai ir vienmēr pietrūcis – diapazona, bet nesaprotu, kapēc tādās galējībās jāiet un jāķēmojās ar tām “dramatiskajām HDR bildēm”. Patiesībā digitālajā fotogrāfijā diapazons nav tas, kas visu bojā. Tā drīzāk ir sensoru nespēja reproducēt krāsas smuki histogrammas labajā pusē.

 4. Ceréju jau uz skaistáku pieméru beigás =)

 5. Pilnīgi piekrītu tiem, kuriem krīt uz nerviem HDR izskats, īpaši ja jāskatās vesela sērija tāda sintētiska izskata bilžu.
  Ir arī alternatīva tehnoloģija, Exposure Fusion, piemēram, kuru esmu visai konspektīvi pieminējis http://foto.pudele.com/2009/03/exposure-fusion/, kura dod dabīgāka izskata attēlu, bet atzīšos, ka pa īstam izmēģinājis to neesmu.
  Blogs par fotogrāfiju apstrādi – tas ir interesanti, to ieliku savā rss lentā, lai lasītu to regulāri 🙂
  Šķiet, ka latviešu valodā nekā līdzīga nav.

 6. Paldies, jau pāris mēnešus lasu dažādās interneta novietnēs par HDR, bet dzimtajā valodā bija gaužām maz informācijas.

  P.S. šodien 1x uzdūros šim blogam, bet nu kļūšu par tā visai biežu viesi.

 7. Kura ir labakā HDR programma?

  • Ko nozīmē labākā? Pirmkārt jau HDR sastāv no divām daļām: no 32 bitu faila iegūšanas un 32 bitu faila mappošanas par 8 vai 16 bitu failu. Dažādas programmas to dara dažādi.
   Iespējams, ka vispārīgai lietošanai varētu būt tīri pieņemama Dynamic Photo HDR no http://www.mediachance.com

   Bet, jebkurā gadījumā, arī vislabāka programma neko nedara pati un tāpat nākas strādāt ar rokām un galvu, t.i. vislabāka programma ir tā, ar kuru tu proti strādāt. 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s