Tūristu filtrs [Smart Object Stack Modes]

Pilsētas fotogrāfa mūžu saīsina trīs lietas – tūristi, stabi un vadi. Lai kurā vietā fotogrāfs arī nemēģinātu bildēt, visticamāk, ka tur priekšā būs kāds japāņu tūrists ar ziepjutrauku. Bet ja gadās trāpīties vietā, kur tūristu vai vienkārši garāmgājēju nav, tad tur arī nav ko fotogrāfēt. Pārapdzīvotība, globalizācija un lētās aviokompānijas. 🙂

Izņēmums varētu būt tie bildētāji, kas iecienījuši “mello” fotogrāfiju (krieviski – “černuha”) – tie, kas bildē pažobeles, miskastes, bomžus, spļaujamtraukus, nobrauktus kaķus u.c. Vispār jau mellā fotogrāfija radās kā protests pret boļševiku (vai buržuju) uztiepto parādes fotogrāfiju, kur viss bija skaists, spožs un pareizs. Un tagad, lai “palielinātu dramatismu”, radītu “patiesu sociālo atmosfēru”, fotogrāfi masveidā producē vecus šķūnīšus, nenojauktas fabrikas un atkritumu izgāztuves. No turienes arī lielā interese par lomogrāfiju, HDR un citām fotogrāfijas izkropļošanas metodēm. Ja ieejam mūsu fotosaitos, tad redzam, ka šis stils ir tīri dzīvs.Vienīgi tie, kuri vēl joprojām strādā šajā žanrā, nav pamanījuši, ka mellā fotogrāfija vairs nav modē. Gadus divdesmit, vismaz. Bet tas tā. Pārejam pie lietas.

bridge_original

Lai iegūtu fotogrāfiju bez cilvēkiem (mašīnām) kadrā, var mēģināt tos aizklonēt, bet reti kad to izdodas izdarīt pilnīgi korekti, jo, atbilstoši Mērfija likumam, pats galvenais kadrā tomēr būs aizklāts un nebūs iespējams atrast vietu, no kuras ņemt klonēšanas paraugu. Tādēļ liekam kameru uz statīva un bildējam 10..20..100 kadrus, ar aprēķinu, lai katrā kadrā cilvēku izvietojums būtu savādāks. Šajā, konkrētajā gadījumā, man iznāca 25 kadri, no kuriem izvēlējos 12.

bridge_sourceVisus kadrus apstrādājam vienādi (piem,  Lightroom izmantojot Auto Sync) un iesaucam kā atsevišķus slāņus Photoshop. Iezīmējam visus slāņus un ar komandu Edit – Auto-Align layers saliekam tos precīzi vienu virs otra. Šeit jāpiebilst, ka minētā komanda prasa lielus datora resursus un krietnu pacietību no apstrādātāja puses, sevišķi, ja kadru ir daudz un tie ir liela izmēra. Kad tas ir izdarīts, visus slāņus apvienojam par Smart Object. Uz tagad nāk pati interesantākā komanda: Layer – Smart Objects – Stack Mode. Stack Mode nosaka pēc kāda algoritma slāņi savstarpēji iedarbojas un parasti tiek izmantoti attēlu analīzē, mērījumos u.c. Mūsu gadījumā izvēlamies Median, kas no rezultāta atskaita nost to, kas bildēs ir mainījies (kustīgos objektus), bet atstāj to, kas visās bildēs ir vienāds t.i. nekustīgos objektus.

bridge_result

Voila! Tūristi ir atfiltrēti. Atliek Smart Object pārvērst par rastra attēlu un apstrādāt.

Median nav vienīgais veids, kuru izmantot vairāku (gandrīz) vienādu bilžu kombinēšanai.

Šajā gadījumā tika izmantotas 8 fotogrāfijas, kuras atšķīrās tikai ar ūdens šļakatu formu:

more_pics

Un te būs piemēri, kas ilustrē dažādu slāņu mijiedarbību:

mean_min

med_max

Lai veicas!

Par vadiem un stabiem – nākošreiz.

Andris

4 responses to “Tūristu filtrs [Smart Object Stack Modes]

  1. tas tipa kā http://www.urbantrip.lv ? nu par to foto stilu

  2. Paldies par rakstu! Vai ir kāds tikpat vienkāršs veids kā iegūt tieši pretēju efektu? Piemēram, tukšā kinozālē apsēžas viens cilvēks, es viņu no statīva nofotografēju, viņš pārsēžas uz nākošo krēslu, atkal nofotografēju, tad uz nākošo utt.. beigās visas bildes salieku vienu uz otras un apvienoju tā, lai izskatās, ka pilna zāle ar vienādiem cilvēkiem.

    • Domāju, ka ar Maximum (skat. augstāk) varētu iznākt tīri labi. Vienīgais nosacījums, lai tas cilvēks, kas sēdīsies krēslos, būtu gaišāks nekā krēsli.
      Jebkurā gadījumā – jāmēģina!

  3. Šis bija kas pilnīgi jauns!
    Paldies par rakstu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s