Digital Noise [Smart Object Stack Modes II]

Digitālais troksnis rodas kameras nepilnību dēļ, kad blakus esošie pikseļi, kuriem būtu jābūt ar vienādu vērtību, tādi tomēr nav. Troksnis ir atkarīgs no kamerā iestādītās ISO vērtības – jo augstāka jūtība, jo vairāk trokšņu. Un ja mēs fotogrāfējam ar ISO 50..100, tad problēmu parasti nav, bet, ceļot jūtību, reizēm bilde kļūst vispār nebaudāma.

noise_enlarge

Bet fotogrāfa praksē tomēr nākas reizēm izmantot augstāku jūtību, jo citādi bildes nebūs vispār. Un šajā gadījumā, nākas trokšņus kaut kādā veidā slāpēt.

Vienīgais veids kā izlīdzināt trokšņus, ir bildi “izsmērēt”  – salīdzinot blakus esošo pikseļu vērtības un tās kaut kā izlīdzināt. Trokšņu slāpēšanai ir vairāki algoritmi un krietns pusducis dažādu softu, kas ar šo lietu nodarbojas, bet princips paliek tas pats – izsmērēšana. Ja photoshop iebūvētais Reduce Noise darbojas visai primitīvi, izsmērējot bildi visā kadrā vienādi, tad citi, advancētāki trokšņu slāpētāji (Noise Ninja, Neat Image, Grain Surgery etc), dara to pašu, tikai dažādas attēla daļas apstrādā savādāk. Samērā viegli ir likvidēt krāsu troksni, tur bez īpašām problēmām var griezt regulatoru līdz galam un vienīgais sliktums, kas ar bildi notiek, ir neliels piesātinājuma zudums, ko ļoti viegli var kompensēt. Bet spilgtuma trokšņa likvidācija uzreiz atsaucas uz kameras izšķirtspēju – un tad nu iznāk tā, ka kamerai ir dārgs un smalks augstas izšķirtspējas objektīvs, bet kameras trokšņi to kruto objektīvu devalvē līdz ķīniešu plastmasas objektīva kvalitātei.

Bet ja bildes ir vairākas, tad paveras pavisam citas iespējas trokšņu slāpēšanai. Ņemot vērā, ka trokšņu sadalījumam ir gadījuma raksturs, tad uzņemot vairākas bildes un izvelkot vidējo, mēs varam kompensēt troksni, nesamazinot izšķirtspēju.

noise

Izmatosim to pašu metodi, kas tika aprakstīta iepriekš. Sākam ar bildēm, kas uzņemtas ar ISO 3200.

noise_orig

Manā gadījumā tika izmantotas 5 bildes (jo vairāk, jo labāk). Apstrādājam Lightroom, iesaucam Photoshop kā slāņus, izlīdzinām un apvienojam kā Smart Object ar Stack Mode = Mean.

noise_comparision2

Un te ir rezultāts lielākā palielinājumā: A – oriģinālā bilde apstrādāta ar Reduce Noise, B – oriģinālā bilde bez apstrādes, C Stack Mode = Mean un D– tā pati bilde, papildus izmantojot Remove Color Noise = 60%.

Acīmredzami, ka kadrs A ir stipri zaudējis izšķirtspējas ziņā, bet kadrs D ir pilnīgi lietojams.

Lai labāk ilustrētu izšķirtspējas ieguvumus, viena bilde no testcharta.

noise_comparision

Šeit izšķirtspējas zudumi ir redzami ar neapbruņotu aci.

Happy Photoshopping! 🙂

Andris

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s