Image Size vs Document Size

“Mēs te runājāmies ar kolēģiem un piefiksējām tādu lietu:

CANON 400D- veido bildes ar 270 dpi;

NIKONS 70s- bildes ar 300 dpi;

Konica Minolta 5d- bildes ar 72 dpi;

CANON 5D- 1600 dpi;

Varbūt var ko uzzināt sīkāk par šo parametru un kā tas traucē mums dzīvot, jo kolēģis ar 72 dpi vairs nav priecīgs. Kāpēc kamerām ir tik traki atšķirīgi tie dpi, kas ir labi, kas nav labi…”

Šādus un līdzīgus jautājumus nākas dzirdēt bieži vien. Pamēģināsimies savākties.

Sāksim ar to, ka digitālā fotogrāfija vispār nav attēls (tā ir tabula ar cipariņiem) un tai nav izmēru (ir tikai zināms daudzums pikseļu). Digitālo fotogrāfiju mēs varam ieraudzīt kā attēlu tikai tad, ja izmantojam kādu elektronisku devaisu (monitoru vai projektoru) vai nodrukājam to uz papīra, norādot kāds būs katra pikseļa izmērs. Un šajā brīdī digitālais attēls kļūst par dokumentu (pat tādā gadījumā, ja mēs to skatāmies uz ekrāna).

Pikseļa izmēri pēc tradīcijas tiek norādīti kā DPI (Dots per Inch) – punkti uz collu. Fotogrāfam normāli jāzin trīs vērtības – 72 DPI, tā ir monitora izšķirtspēja, 200 DPI – šādu izšķirtspēju lieto lielākā daļa fotolaboratoriju un darbnīcu, tai skaitā arī Durst Lambda un 300 DPI, kas parasti tiek lietota kvalitatīvos tintes printeros. Un pie vienāda pikseļu izmēra (pixel dimensions) , dokumenta izmērs (document size) var atšķirties. Tā, piemēram, viena un tā pati 1000 px. bilde uz ekrāna būs 35 cm izmērā, drukājot minilabā – 12.8 cm, bet uz tintes printera vēl mazāka – 8.5 cm. Šajā gadījumā attēla kvalitāte būs nemainīga.

Visvieglākais veids kā to izprast, ir izsaucot Image Size logu, atslēgt Resample Image un paspēlēties ar Resolution (DPI) vērtībām.

Image_size

Pēc tam varam izdarīt secinājumu, ka kamerā esošajām DPI vērtībām nav nekādas nozīmes, kvalitāti nosaka pikseļu daudzums.

Savukārt, lai nodrukātu šo pašu bildi uz tintes printera A4 formātā, būs nepieciešams 1000 px bildi palielināt. Lai to izdarītu, nepieciešams iezīmēt Resample Image, norādīt Resolution = 300 un Width = 29,7 cm. Laukā Pixel Dimensions Width parādīsies vērtība apm.  3500, kas nozīmē, ka bildes pikseļu izmērs tiks palielināts 3.5 reizes, kas, protams, atsauksies uz kvalitāti.

Bet par palielināšanas metodēm – nākamreiz.

Andris

Advertisements

2 responses to “Image Size vs Document Size

  1. “72 DPI, tā ir monitora izšķirtspēja”, katrs jau mēro pēc sava monitora: darbā man ir pavecs 15 collu monitors 1280 reiz 1024, bet mājās pie skanera pieslēgts arī pavecs laptops ar 1920*1200.

  2. Piebilde – laptops arī 15 collu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s