About

Fotogrāfēt iesāku sen. Pilnīgi skaidri atceros, ka mācoties pamatskolas sestajā klasē, es pašrocīgi ietinu filmu kasetē (tajā laikā vēl nebija uzbūvēta SVEMA’s rūpnīca, kas ražoja slavenās FOTO-65 un FOTO-250 filmiņas, tai filmai bija nosaukums “Izopanhrom”), ielādēju tēva “Smenā” un devos uz Botānisko dārzu fotogrāfēt mimozas. Bildes no tās sesijas saglabājušās nav, bet arī pilnīga izgāšanās tā laikam nebūs bijusi, jo fotogrāfēšanas sērga, kopš tā laika, ir pielipusi. Un nelaiž vaļā jau vairāk nekā četrdesmit gadus.
Vēlāk es astoņpadsmit gadus no vietas nosēdēju oranžā luktura gaismā, jo pamatdarbs bija saistīts ar fotomateriālu apstrādi. Atšķirībā no maniakiem un fanātiķiem, kas bija spiesti taisīt bildes vannas istabā, tādējādi liedzot līdzpilsoņiem iespēju izmantot elementāras labierīcības, man bija pieejama labiekārtota fotolaboratorija, iekārtas un ķimikālijas. Pa tiem gadiem es samēģināju visu iespējamo, fotoreceptūras grāmata tika apgūta no viena vāciņa līdz otram. Lai beigās apstātos pie D-76 un D-34 🙂
Tāda tehniskā pārpilnība (atbilstoši tiem gadiem, protams) diezgan ātri ļāva secināt, ka visai tai tehnikai, metodēm un ķīmijai nav nekādas nozīmes. Ja nav kadra, ja nav bildes, tad pati visrafinētākā attīstīšana, pats eksotiskākais pozitīvais process un visspīdīgākā glancēšana ir velti zemē nomests laiks un nauda.
Deviņdesmito gadu vidū ieguvu savu pirmo Photoshop. Tolaik tā bija 3.0 versija. Tad arī sākās mana digitālās fotogrāfijas karjera. No sākuma apstrādāju svešas bildes, vēlāk kļuva piejams skaneris, vēl drusku vēlāk – filmu skaneris un tad jau parādījās arī pirmās digitālās kameras.
Un, gluži tāpat kā analogajā fotogrāfijā, izrādījās, ka arī Photoshop nav nekāda burvju nūjiņa un labu fotogrāfiju iegūst  fotogrāfs. Kaut arī iztikt bez Photoshop digitālajā fotogrāfijā tomēr nav iespējams.

Pa šiem padsmit gadiem, ar Photoshop ir iznācis iepazīties diezgan cieši un ir izdevies nokārtot eksāmenus, kas ļauj vizītkartē sevi lepni dēvēt par Adobe Certified Expert.

ACE

Pie mums, Latvijā, fotogrāfu ir ļoti daudz, bet informācijas latviešu valodā par fotogrāfiju ir maz, bet par fotogrāfiju apstrādi nav nemaz. Katrs cīnās kā nu pats prot. Informāciju nākas meklēt svešās valodās. Lai kaut kā aizpildītu šo robu informācijā, es palīdzu fotogrāfiem apgūt Photoshop un Lightroom mācību centrā Digital Guru.

DG_logo_mazs

Arī šis blogs ir radies ar domu palīdzēt lietotājiem uzzināt kaut ko vairāk par Photoshop un, it sevišķi, par Lightroom, kurš, manuprāt, ir pirmais (un vienlaicīgi pieejamākais) instruments, kurš nepieciešams digitālajam fotogrāfam.
Par ko tieši ir šis blogs? To noteiks jūsu jautājumi, tās problēmas fotogrāfijas apstrādē, kuras būs aktuālas. Uzdodiet jautājumus un meklēsim risinājumus.

Andris Šmits

3 responses to “About

  1. Andri,
    Esmu viens no Taviem skolniekiem un paldies par dalīšanos ar savām zināšanām. Domāju ka šim blogam jābūt piekrišanai. Lai izdodas!

  2. Nenāktu par sliktu arī sākt twitterot par šo tēmu, piesaistītu vairāk cilvēkus portālam.

  3. Sveiki, šodien uzgāju šo lapu un izlasīju visus rakstus, ļoti noderīgi.
    Atradu daudz padomus kā un ko darīties ar lightroom programmaturu.
    Paldie!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s